Infinix Smart 20 with 6.78 inches IPS LCD display, MediaTek Helio G81 Ultimate processor, 8MP camera and 4GB RAM
| Brand | Infinix |
| Category | Phones |
| Model | Infinix Smart 20 Official |
| SKU | IS20 |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | HD+ 720*1576 |
| Refresh Rate | 45Hz/60Hz/90Hz/120Hz |
| Chipset | MediaTek Helio G81 Ultimate |
| CPU | Octa-core (2x2.0GHz Cortex-A75 & 6x1.7GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali G52 |
| OS | XOS16, Powered by Android 16 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 8MP |
| Front Camera | 8MP |
| Capacity | 5200mAh |
| Charging | 10W Charger, 15W Supported |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 167.7*78.8*7.7mm |
| Warranty | 12 Months Warranty |
| Emi | 2667/month |
Infinix Smart 20 is a budget-friendly smartphone with impressive features. It has a 6.78 inches IPS LCD display, MediaTek Helio G81 Ultimate processor, 8MP camera, and 4GB RAM. The phone also features a fingerprint sensor, 128GB internal storage, and a 5200mAh battery.