First-Ever Color E-Ink Display, 300 PPI Black & White, 150 PPI Color Resolution
| Brand | Amazon |
| Category | Tablet |
| Model | Amazon Kindle Colorsoft Signature Edition 16GB Official |
| SKU | AKCSE |
| Status | Active |
| Screen Size | 7 Inch |
| Type | E Ink |
| Resolution | 1264 × 1680 pixels |
| Chipset | MediaTek MT8113S |
| OS | Kindle firmware / Kindle operating system |
| Storage | 16GB |
| Capacity | Up to 8 Weeks |
| Bluetooth | Bluetooth Support for Audiobooks |
| USB | USB Type-C |
| Dimensions | 6.2” x 4.3” x 0.32” (157.8 x 108.6 x 8.0 mm) |
| Weight | 158 g |
| Emi | 7167/month |
The Amazon Kindle Colorsoft Signature Edition features a 7-inch display with a resolution of 1264 × 1680 pixels. It has 16GB of storage and is powered by a MediaTek MT8113S processor. The device runs on Kindle firmware and has a battery life of up to 8 weeks. It also supports Bluetooth for audiobooks and has a USB Type-C port.