| Brand | OnePlus |
| Category | Tablet |
| Model | OnePlus Pad 2 Official |
| SKU | OPP2 |
| Status | Active |
| Screen Size | 12.1" |
| Type | LCD |
| Resolution | 3000 x 2120 pixels |
| Refresh Rate | 144/120/90/60/50/48/30 Hz |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 platform |
| CPU | Qualcomm Kryo up to 3.3GHz 8 Cores 64-bit Architecture |
| GPU | Adreno 750 @ 903MHz |
| OS | OxygenOS 14.1 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Main Camera | 13MP |
| Front Camera | 8MP |
| Capacity | 36.99Wh (Typical) |
| Charging | 67W SUPERVOOC |
| WiFi | Wi-Fi 7 (802.11be), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| USB | Type-C, USB3.2 Gen1 @ 5Gbps |
| Dimensions | 268.66mm x 195.06mm x 6.49mm |
| Weight | 584g |
| Warranty | 12 Months Warranty |
| Emi | 8834/month |
OnePlus Pad 2 features a 12.1-inch display, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 platform, 13MP rear camera, and 8MP front camera. It comes with 12GB RAM and 256GB storage, and supports 67W SUPERVOOC charging.