OnePlus Pad 3 with 13.2-inch LCD display, Snapdragon 8 Elite Mobile Platform, and 12140mAh battery
| Brand | OnePlus |
| Category | Tablet |
| Model | OnePlus Pad 3 Official |
| SKU | OP3 |
| Status | Active |
| Screen Size | 13.2-inch |
| Type | LCD (LTPS) |
| Resolution | 3392*2400 |
| Refresh Rate | Up to 144 Hz, adaptive refresh |
| Chipset | Snapdragon 8 Elite Mobile Platform |
| CPU | Qualcomm Oryon CPU @ up to 4.32GHz |
| GPU | Adreno 830 @ up to 1.1GHz |
| OS | Oxygen OS 15 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Main Camera | 13MP |
| Front Camera | 8MP |
| Capacity | 12140mAh |
| Charging | Up to 80W |
| WiFi | Wi-Fi 2.4G, Wi-Fi 5G, Wi-Fi 7 (802.11be), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11a/b/g/n/ |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| USB | Type-C (USB3.2 Gen1 @ 5Gbps) |
| Dimensions | 289.61 mm x 209.66 mm x 5.97 mm |
| Weight | 675g |
| Warranty | 12 Months Warranty |
| Emi | 12250/month |
The OnePlus Pad 3 features a 13.2-inch LCD display with a resolution of 3392*2400. It is powered by the Snapdragon 8 Elite Mobile Platform and comes with 12GB of RAM and 256GB of storage. The device has a 13MP rear camera and an 8MP front camera. It also features a 12140mAh battery with up to 80W charging.