Infinix Note 60 Pro with 6.78 inches LTPS AMOLED display, Snapdragon 7s Gen 4 (5G) processor, and 50MP + 8MP + 13MP camera
| Brand | Infinix |
| Category | Phones |
| Model | Infinix Note 60 Pro Official |
| SKU | IN60PRO |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.78" |
| Type | LTPS AMOLED |
| Resolution | 1208*2644 |
| Refresh Rate | 60Hz/90Hz/120Hz/144Hz |
| Chipset | Snapdragon 7s Gen 4 (5G) |
| CPU | Octa-core (1*2.7Ghz, 3*2.4Ghz, 4*1.8GHz) |
| GPU | Adreno GPU A810 |
| OS | XOS 16, Powered by Android 16 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Main Camera | 50MP + 8MP + 13MP |
| Front Camera | 13MP |
| Capacity | 6500mAh |
| Charging | Max 90W fast charging |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac/ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 162.37 x 77.17 x 7.36mm (Torino Black), 162.37 x 77.17 x 7.45mm (Other colors) |
| Weight | 201.7g |
| Warranty | 12 Months Warranty |
| Emi | 8334/month |
Infinix Note 60 Pro is a high-end smartphone with advanced features such as In-Display Fingerprint, 12 Months Warranty, and IP64 rating