Infinix Smart 10 Plus with 6.67 inches IPS a-si display, Unisoc T7250 processor, 8MP camera and 12 months warranty
| Brand | Infinix |
| Category | Phones |
| Model | Infinix Smart 10 Plus Official |
| SKU | IS10PLUS |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.67" |
| Type | IPS a-si |
| Resolution | HD+ 720*1600 |
| Refresh Rate | 60Hz/90Hz/120Hz |
| Chipset | Unisoc T7250 |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Mali-G57 MC1 |
| OS | XOS 15.1, Powered by Android |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 8MP |
| Front Camera | 8MP |
| Capacity | 6000mAh |
| Charging | 18W fast charging |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| USB | TYPE-C |
| Dimensions | 165.62mm x 77.01mm x 7.99mm |
| Weight | 198g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 2500/month |
Infinix Smart 10 Plus is a budget-friendly smartphone with a large 6.67 inches IPS a-si display, powered by Unisoc T7250 processor, 8MP camera and 12 months warranty. It comes with 4GB RAM and 128GB storage, and supports up to 2TB microSD card. The phone has a 6000mAh battery with 18W fast charging and runs on XOS 15.1, powered by Android.