| Brand | Huawei |
| Category | Tablet |
| Model | HUAWEI MatePad SE 10.4-inch WiFi Official |
| SKU | HMSE |
| Status | Active |
| Screen Size | 10.4 inches |
| Type | LCD IPS Touchscreen |
| Resolution | FHD+ 2000 × 1200, 225 PPI |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 |
| CPU | 4 × Cortex-A73 2.4 GHz + 4 × Cortex-A53 1.9 GHz |
| GPU | Adreno 610 |
| OS | Harmony OS 2.0 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 5MP |
| Front Camera | 2MP |
| Capacity | 5100mAh |
| Charging | 5V/2A charger |
| WiFi | WiFi 2.4GHz & 5GHz |
| Bluetooth | 5.0 |
| USB | Type-C, USB 2.0 |
| Dimensions | 246.94 mm x 156.7 mm x 7.85 mm |
| Weight | Approx. 440g |
| Warranty | 12 Months Warranty |
| Emi | 2167/month |
The HUAWEI MatePad SE features a 10.4-inch LCD IPS touchscreen display, Qualcomm Snapdragon 680 processor, and a 5100mAh battery. It also has a 2MP front camera and a 5MP rear camera. The device runs on Harmony OS 2.0 and supports WiFi, Bluetooth 5.0, and USB Type-C.