11" Tandem OLED, Ultra Retina XDR, Standard Glass, Apple M5 chip, 12GB RAM, 256GB Storage
| Brand | Apple |
| Category | MacBook Case |
| Model | iPad Pro 11" WiFi M5 Chip 256GB with Standard Glass Official |
| SKU | IP11WM5 |
| Status | Active |
| Screen Size | 11" |
| Type | Tandem OLED, Ultra Retina XDR |
| Resolution | 2420-by-1668-pixel |
| Chipset | Apple M5 chip |
| CPU | 9-core CPU with 3 performance cores and 6 efficiency cores |
| GPU | 10-core GPU |
| OS | iPadOS 26 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Main Camera | 12MP Wide and Landscape 12MP Center Stage |
| Front Camera | 12MP Wide camera |
| Capacity | 31.29-watt-hour |
| WiFi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 6 |
| USB | Thunderbolt / USB 4 port |
| Dimensions | 249.7 mm x 177.5 mm x 5.3 mm |
| Weight | 0.98 pound (444 grams) |
| Warranty | 1 year Apple Official Bangladesh and International Warranty |
| Emi | 13334/month |
The iPad Pro 11" WiFi M5 Chip is a powerful and portable tablet from Apple, featuring a stunning 11" Tandem OLED display, Ultra Retina XDR, and Standard Glass. It is powered by the Apple M5 chip, 12GB RAM, and 256GB storage. The device also features a 12MP Wide and Landscape 12MP Center Stage camera, and supports Wi-Fi, Bluetooth, and USB-C connectivity.