Tecno Spark 50 with 6.78'' IPS LCD display, MediaTek Helio G81 processor, and 50 MP + 8 MP camera
| Brand | Tecno |
| Category | Phones |
| Model | Tecno Spark 50 Official |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.78'' |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | 720*1600 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Chipset | MediaTek Helio G81 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 16 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 50 MP + 8 MP |
| Front Camera | 8MP |
| Capacity | 6700mAh |
| Charging | 18W Fast Charging |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 167.8*79.22*8.18mm |
| Weight | 210g |
| Warranty | 13 Months |
The Tecno Spark 50 is a budget-friendly smartphone that offers a range of features, including a large 6.78'' IPS LCD display, a powerful MediaTek Helio G81 processor, and a dual-camera setup with a 50 MP primary sensor and an 8 MP front camera. The device also features a side fingerprint sensor, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, and Bluetooth 5.4.