Apple A17 Pro Chip, 8.3" Multi-Touch Liquid Retina Display, Front 12MP Ultra-Wide Camera, Rear 12MP Wide Camera
| Brand | Apple |
| Category | Tablet |
| Model | iPad Mini 7 WiFi 128GB Space Gray Official |
| SKU | IM7 |
| Status | Active |
| Screen Size | 8.3" |
| Type | Liquid Retina display |
| Resolution | 2266-by-1488 resolution at 326 ppi |
| Chipset | A17 Pro chip |
| CPU | 6-core CPU with 2 performance cores and 4 efficiency cores |
| GPU | 5-core GPU |
| OS | iPadOS 18 |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 12MP Wide camera |
| Front Camera | 12MP Center Stage camera |
| Capacity | Built-in 19.3-watt-hour rechar |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax) with 2x2 MIMO |
| Bluetooth | V5.3 |
| USB | USB-C port |
| Dimensions | 7.69 in (195 mm) (height) 5.31 in (135 mm) (width) 0.25 in (6.4 mm) (depth) |
| Weight | 0.65 pound (293 grams) |
| Warranty | 1 year Apple Official Bangladesh and International Warranty |
| Emi | 6250/month |
The iPad Mini 7 WiFi 128GB Space Gray is a powerful and portable tablet from Apple. It features an 8.3" Multi-Touch Liquid Retina Display, Apple A17 Pro Chip, and a long-lasting battery. The device also has a 12MP Ultra-Wide front camera and a 12MP Wide rear camera, making it perfect for taking photos and videos.