| Brand | Xiaomi |
| Category | Tablet |
| Model | Xiaomi Redmi Pad 2 Official |
| SKU | XRP2 |
| Status | Active |
| Screen Size | 11.0 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Refresh Rate | Up to 90Hz |
| Chipset | MediaTek Helio G100-Ultra |
| CPU | A76+A55 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Xiaomi HyperOS 2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Main Camera | 8MP + 5MP |
| Front Camera | 5MP |
| Capacity | 9000mAh |
| Charging | 18W Fast charging |
| WiFi | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| USB | USB Type-C |
| Dimensions | 254.58 mm x 166.04 mm x 7.36 mm |
| Weight | 510g |
| Warranty | 12 Months Warranty |
| Emi | 5000/month |
The Redmi Pad 2 is a powerful tablet with an 11.0 inches IPS LCD display, MediaTek Helio G100-Ultra processor, 8GB RAM, and 256GB storage. It has a 9000mAh battery, 8MP + 5MP camera, and runs on Xiaomi HyperOS 2.