| Brand | Xiaomi |
| Category | Phones |
| Model | Xiaomi Redmi A7 Pro 4G Official |
| SKU | RA7PRO |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.9" |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 800 nits (HBM) |
| Resolution | 720x1600 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Chipset | Unisoc T7250 |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB/128GB |
| Main Camera | 13MP |
| Front Camera | 8MP |
| Capacity | 6000mAh |
| Charging | 15W wired |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8.2 mm |
| Weight | 208g |
Released 2026, March 13, Android 16, HyperOS 3, 64GB/128GB storage, microSDXC