Honor Pad X7 LTE tablet with 8.7 inches TFT LCD (IPS) display, Qualcomm Snapdragon 680 Processor, 7020 mAh battery, and more
| Brand | Honor |
| Category | Tablet |
| Model | Honor Pad X7 LTE Official |
| SKU | HPX7L |
| Status | Active |
| Screen Size | 8.7 inches |
| Type | TFT LCD (IPS) |
| Resolution | 1340*800 |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 Processor (6nm) |
| CPU | Octa-core 4×Cortex-A73 2.4GHz + 4×Cortex-A53 1.9GHz |
| OS | Android 15 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 8MP + 5MP |
| Front Camera | 5MP |
| Capacity | 7020 mAh |
| WiFi | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | BT 5.0 |
| USB | Type-C |
| Dimensions | 211.8mm x 124.8mm x 7.99mm |
| Weight | Approx. 365g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 3834/month |
The Honor Pad X7 LTE is a powerful and feature-packed tablet that offers a great user experience. With its 8.7 inches TFT LCD (IPS) display, Qualcomm Snapdragon 680 Processor, and 7020 mAh battery, this tablet is perfect for gaming, entertainment, and productivity. It also features a 8MP + 5MP camera, 4GB RAM, and 128GB storage.