| Brand | Honor |
| Category | Phones |
| Model | HONOR X8d Official |
| SKU | HX8d |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.77" |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 1080x2392 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 2 |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Adreno 610 |
| OS | MagicOS 10.0 (Based on Android 16) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Main Camera | 108MP Ultra-Sensing Main Camera (f/1.75) | 5MP Wide Camera (f/2.2) |
| Front Camera | 16MP Selfie Camera (f/2.2) |
| Capacity | 7000mAh |
| Charging | up to 45W |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac, 2.4GHz and 5GHz |
| Bluetooth | BT 5.1 |
| USB | USB Type-C |
HONOR X8d 8GB/256GB Specifications