Oppo Reno15 F 5G with 6.57 inches AMOLED display, Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 Mobile Platform, 50MP + 8MP + 2MP camera
| Brand | OPPO |
| Category | Phones |
| Model | Oppo Reno15 F 5G (8/256GB) Official |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.57 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolution | FHD+ 2372 × 1080 Pixels |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 Mobile Platform |
| GPU | Adreno 710 |
| OS | ColorOS 16.0 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Main Camera | 50MP + 8MP + 2MP |
| Front Camera | 50MP |
| Capacity | 7000mAh |
| Charging | 80W SUPERVOOC |
| WiFi | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | 5.1 |
| USB | USB Type-C |
| Dimensions | 158.18 x 74.93 x 8.14 mm |
| Weight | 195g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 4583/month |
The Oppo Reno15 F 5G is a high-end smartphone with a 6.57 inches AMOLED display, powered by the Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 Mobile Platform. It features a 50MP + 8MP + 2MP camera setup and a 50MP front camera. The device comes with 8GB of RAM and 256GB of internal storage.