TECNO POVA Curve 2 5G with 6.78'' Curved AMOLED Display and MediaTek Dimensity 7100 5G processor
| Brand | Tecno |
| Category | Phones |
| Model | TECNO POVA Curve 2 5G (8/256GB) Official |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.78'' |
| Type | Curved AMOLED Display |
| Resolution | 2364*1080 |
| Refresh Rate | 144Hz / 120Hz / 90Hz / 60Hz |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7100 5G |
| CPU | 6nm, Octa-core, Up to 2.4GHz |
| GPU | Arm Mali-G610 MC2 |
| OS | HiOS 16 Based on Android 16 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Main Camera | 50 MP + 2 MP + 13 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Capacity | 8000mAh |
| Charging | 45W Fast Charge |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | 5.4 |
| USB | Type-C |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 162.7mm x 77.2mm x 7.42mm |
| Warranty | 13 Months |
The TECNO POVA Curve 2 5G features a 6.78'' Curved AMOLED Display with a resolution of 2364*1080 and a refresh rate of 144Hz / 120Hz / 90Hz / 60Hz. It is powered by a MediaTek Dimensity 7100 5G processor and comes with 8GB of RAM and 256GB of storage. The phone has a 50 MP + 2 MP + 13 MP rear camera and a 13 MP front camera. It also features an under-display fingerprint sensor and a 8000mAh battery with 45W fast charging.