| Brand | Amazon |
| Category | Phones |
| Model | Amazon Kindle Paperwhite 12th Gen 16GB 7-Inch with Wi-Fi Official |
| SKU | AKP12THGEN |
| Status | Active |
| Screen Size | 7" |
| Type | Amazon's 7” Paperwhite display technology with built-in light |
| Resolution | 300 ppi |
| Storage | 16GB |
| WiFi | Dual Band WiFi |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Type-C |
| Dimensions | 5” x 7” x 0.3” (127.6 x 176.7 x 7.8 mm) |
| Weight | 211g |
The latest price of Amazon Kindle Paperwhite 12th Gen in Bangladesh is BDT 26999. You can buy the Amazon Kindle Paperwhite 12th Gen at best price from our website or visit any of our store.