Infinix Hot 60 Pro+ with 6.78 inches LTPS AMOLED display, MediaTek Helio G200 processor, 50MP rear camera, and 13MP front camera
| Brand | Infinix |
| Category | Phones |
| Model | Infinix Hot 60 Pro+ Official |
| SKU | IH60PRO+ |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Type | LTPS AMOLED |
| Resolution | 1.5K |
| Refresh Rate | 60Hz/90Hz/120Hz/144Hz |
| Chipset | MediaTek Helio G200 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 &6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | XOS 15.1.1, Powered by Android |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 13MP |
| Capacity | 5160mAh |
| Charging | Max 45W, 10V/4A |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | V5.4 |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 164mm*75.8mm*5.95mm |
| Weight | 155g |
| Warranty | 12 Months Warranty |
| Emi | 4834/month |
Infinix Hot 60 Pro+ is a powerful smartphone with a large 6.78 inches LTPS AMOLED display, MediaTek Helio G200 processor, 50MP rear camera, and 13MP front camera. It comes with 8GB of RAM and 256GB of internal storage.