Infinix Smart 10 with 6.67 inches IPS a-si LCD display, T7250 processor, 8MP camera and 5000mAh battery
| Brand | Infinix |
| Category | Phones |
| Model | Infinix Smart 10 OfficiAL |
| SKU | IN10 |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.67" |
| Type | IPS a-si LCD |
| Resolution | HD+ 720*1600 |
| Refresh Rate | 60Hz/90Hz/120Hz |
| Chipset | T7250 |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Mali-G57 MC1 |
| OS | XOS 15.1, Powered by Android 15 |
| RAM | 3GB |
| Storage | 64GB |
| Main Camera | 8MP |
| Front Camera | 8MP |
| Capacity | 5000mAh |
| Charging | 15W fast charging |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Type-C |
| Dimensions | 165.62mm x 77.01mm x 8.25mm |
| Weight | 187g |
| Warranty | 12 Months Warranty |
| Emi | 4000/month |
Infinix Smart 10 is a budget-friendly smartphone with impressive features. It has a 6.67 inches IPS a-si LCD display, T7250 processor, 8MP camera, and 5000mAh battery. The phone also features a fingerprint sensor, dual speakers, and Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) connectivity.