Infinix Hot 60i with 6.7 inches display, MediaTek Helio G81 Ultimate Chipset and 5160mAh Battery
| Brand | Infinix |
| Category | Phones |
| Model | Infinix Hot 60i Official |
| SKU | IN60i |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.7" |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | HD+ 720*1600 |
| Refresh Rate | 60Hz/90Hz/120Hz |
| Chipset | MediaTek Helio G81 Ultimate |
| CPU | Octa-core (2x2.0+ GHz Cortex-A75& 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | ARM G52 MC2 |
| OS | XOS 15.1.1, Powered by Android |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 8MP |
| Capacity | 5160mAh |
| Charging | Max 45W, 10V/4A |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 166.01mm*76.61mm*7.7mm |
| Weight | 188g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 2834/month |
Infinix Hot 60i is a smartphone with 6.7 inches display, MediaTek Helio G81 Ultimate Chipset, 5160mAh Battery, IP64 Water & Dust Resistance and 12 Months Warranty