Tecno Spark 40 with 6.67 inches IPS LCD display, Mediatek Helio G81 processor, 50MP camera and 5000mAh battery
| Brand | Tecno |
| Category | Phones |
| Model | Tecno Spark 40 Official |
| SKU | TS40 |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.67" |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | 720*1600 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Chipset | Mediatek Helio G81 |
| OS | Android 15 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 8MP |
| Capacity | 5200mAh |
| Charging | 45W Super Charging |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Type-C |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 165.6x77x7.67mm |
| Warranty | 13 Months |
The Tecno Spark 40 is a budget-friendly smartphone that offers a range of features, including a large 6.67 inches IPS LCD display, a powerful Mediatek Helio G81 processor, a high-quality 50MP camera, and a long-lasting 5000mAh battery. The phone also features a side-mounted fingerprint sensor, dual speakers, and support for 2G, 3G, and 4G networks.