| Brand | Apple |
| Category | Phones |
| Model | iPad Pro 13" WiFi M5 Chip Official |
| SKU | IPP1WM5 |
| Status | Active |
| Screen Size | 13" |
| Type | Tandem OLED, Ultra Retina XDR |
| Resolution | 2752-by-2064-pixel |
| Chipset | Apple M5 chip |
| CPU | 9-core CPU with 3 performance cores and 6 efficiency cores |
| GPU | 10-core GPU |
| OS | iPadOS 26 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 512GB |
| Main Camera | 12MP Wide and Landscape 12MP Center Stage |
| Front Camera | 12MP Wide camera |
| Capacity | Built-in 38.99-watt-hour recha |
| WiFi | Wi-Fi 7 (802.11be) with 2x2 MIMO |
| Bluetooth | Bluetooth 6 |
| USB | Thunderbolt / USB 4 port |
| Dimensions | 249.7 mm x 177.5 mm x 5.3 mm |
| Weight | 0.98 pound (444 grams) |
| Warranty | 1 year Apple Official Bangladesh and International Warranty |
| Emi | 21250/month |
iPad Pro 13" WiFi M5 Chip 512GB with Standard Glass. Processor: Apple M5 chip, Display: 13" Tandem OLED, Ultra Retina XDR, Camera: 12MP Wide and Landscape 12MP Center Stage, Memory Capacity: 512GB