11-inch Liquid Retina display with IPS, Apple M4 chip, 8GB RAM, 256GB storage
| Brand | Apple |
| Category | MacBook Case |
| Model | iPad Air 11" Wifi M4 Chip 256GB Official |
| SKU | IA11M4 |
| Status | Active |
| Screen Size | 11" |
| Type | Liquid Retina display with IPS |
| Resolution | 2360-by-1640-pixel |
| Chipset | Apple M4 chip |
| CPU | 8-core CPU with 3 performance cores and 5 efficiency cores |
| GPU | 9-core GPU |
| OS | iPadOS |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Main Camera | 12MP Wide camera |
| Front Camera | 12MP Center Stage camera |
| Capacity | 28.93-watt-hour rechargeable |
| Charging | USB-C port with support for charging |
| WiFi | Wi-Fi 7 (802.11be) with 2x2 MIMO |
| Bluetooth | Bluetooth 6 |
| USB | USB-C port with support for: Charging, DisplayPort, USB 3 (up to 10Gb/s) |
| Dimensions | 9.74 inches (247.6 mm) x 7.02 inches (178.5 mm) x 0.24 inch (6.1 mm) |
| Weight | 1.02 pounds (464 grams) |
| Warranty | 1 year Apple Official Bangladesh and International Warranty |
| Emi | 9250/month |
The iPad Air features a 11-inch Liquid Retina display with IPS, Apple M4 chip, 8GB RAM, and 256GB storage. It has a Touch ID, Bluetooth 6, and a 12MP Wide camera. The device runs on iPadOS and has a Lithium-polymer battery with up to 10 hours of surfing the web on Wi-Fi or watching videos.