Infinix Note Edge 5G with 6.78 inches LTPS AMOLED display, MediaTek Dimensity 7100 processor, and 50MP camera
| Brand | Infinix |
| Category | Phones |
| Model | Infinix Note Edge 5G Official |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.78 Inches |
| Type | LTPS AMOLED |
| Resolution | 1208*2644 |
| Refresh Rate | 60Hz/90Hz/120Hz |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7100 |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHZ Cortex-A55 & 4x2.4GHZ Cortex-A78) |
| GPU | Mali-G610 GPU |
| OS | XOS 16, Powered by Android 16 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 13MP |
| Capacity | 6500mAh |
| Charging | Max 45W fast charging |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | 5.4 |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 163.1*77.4*7.2mm |
| Weight | 185g/190g |
| Warranty | 12 Months Warranty |
| Emi | 5000/month |
Infinix Note Edge 5G is a powerful smartphone with a large 6.78 inches LTPS AMOLED display, MediaTek Dimensity 7100 processor, 50MP camera, and 8GB of RAM. It also features a large 6500mAh battery, fast charging, and a fingerprint sensor.