Infinix Note 60 with 6.78 inches LTPS AMOLED display, MediaTek Dimensity 7400 Ultimate (5G) processor, and 50MP + 8MP + 13MP camera
| Brand | Infinix |
| Category | Phones |
| Model | Infinix Note 60 (8/256GB) |
| SKU | IN60 |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Type | LTPS AMOLED |
| Resolution | 1208*2644 |
| Refresh Rate | 60Hz/90Hz/120Hz/144Hz |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7400 Ultimate (5G) |
| CPU | Octa-core (4*2.6 GHz Cortex-A78 & 4*2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 GPU |
| OS | XOS 16, Powered by Android 16 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Main Camera | 50MP + 8MP + 13MP |
| Front Camera | 13MP |
| Capacity | 6500mAh |
| Charging | Max 45W fast charging, Max 10W reverse charging, Max 30W wireless charging, Max 5W wireless reverse charging |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 162.37 x 77.17 x 7.45mm |
| Weight | 199g |
| Warranty | 12 Months Warranty |
| Emi | 7500/month |
Infinix Note 60 is a powerful smartphone with a large 6.78 inches LTPS AMOLED display, fast MediaTek Dimensity 7400 Ultimate (5G) processor, and a high-quality 50MP + 8MP + 13MP camera. It also features In-Display Fingerprint, 8GB RAM, and 256GB storage.