| Brand | Infinix |
| Category | Phones |
| Model | Infinix Hot 70 (4/128GB) |
| SKU | INH70 |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.78" |
| Type | IPS a-Si |
| Resolution | 720*1576 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Chipset | MediaTek Helio G100 Ultimate |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | XOS 16, Powered by Android 16 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 50MP + 8MP |
| Front Camera | 8MP |
| Capacity | 6000mAh |
| Charging | 45W fast charging |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 167.92mm*79.12mm*7.49mm |
| Weight | 195g |
| Warranty | 12 Months Warranty |
| Emi | 3167/month |
The Infinix Hot 70 features a 6.78-inch HD+ LCD display, MediaTek Helio G100 Ultimate processor, 50MP + 8MP camera, and a 6000mAh battery with 45W fast charging.