HONOR Magic 8 Pro with 6.71 inches OLED display, Snapdragon 8 Elite Gen 5 Mobile Platform, 200MP + 50MP + 50MP + 50MP camera
| Brand | Honor |
| Category | Phones |
| Model | HONOR Magic 8 Pro (12/512GB) |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.71 inches |
| Type | OLED |
| Resolution | FHD+ 1256 x 2808 |
| Chipset | Snapdragon 8 Elite Gen 5 Mobile Platform |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Adreno 840 |
| OS | MagicOS 10 (Based on Android 16) |
| RAM | 12GB |
| Storage | 512GB |
| Main Camera | 200MP + 50MP + 50MP + 50MP |
| Front Camera | 50MP |
| Capacity | 7100 mAh |
| Charging | 100W HONOR SuperCharge |
| WiFi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | BT6.0 |
| USB | USB Type-C |
| Dimensions | 161.15 mm x 75.0 mm x 8.32 mm |
| Weight | 219g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 26667/month |
The HONOR Magic 8 Pro is a high-end smartphone with advanced features such as under-display 3D ultrasonic fingerprint sensor, 3D face unlock, and a large 7100 mAh battery with 100W HONOR SuperCharge.