| Brand | Honor |
| Category | Phones |
| Model | HONOR 400 Pro 5G (12/512GB) |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.7" |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 2800×1280 |
| Chipset | Snapdragon 8 Gen 3 |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Adreno 750 |
| OS | MagicOS 9.0 (Based on Android 15) |
| RAM | 12GB |
| Storage | 512GB |
| Main Camera | 200MP + 50MP + 12MP + 50MP |
| Front Camera | 50MP |
| Capacity | 6000mAh |
| Charging | up to 20V/5A SuperCharge |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be, 2x2 MIMO |
| Bluetooth | BT5.4, BLE/SBC/AAC/LDAC/APTX/APTX HD |
| USB | USB Type-C, USB 2.0 |
| Dimensions | 160.8 x 76.1 x 8.1 mm |
| Weight | 205g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 6667/month |
The HONOR 400 Pro 5G smartphone features a 6.7 inches AMOLED display, Snapdragon 8 Gen 3 processor, 12GB RAM, 512GB storage, and a 200MP + 50MP + 12MP + 50MP rear camera setup. It also has a 50MP front camera, 6000mAh battery, and supports up to 20V/5A SuperCharge.