Honor X6c smartphone with 6.61 inches TFT LCD display, MediaTek Helio G81 Ultra Octa Core processor, 50MP + 5MP camera and fingerprint sensor
| Brand | Honor |
| Category | Phones |
| Model | Honor X6c (6/128GB) |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.61 inches |
| Type | TFT LCD |
| Resolution | 1604 * 720 |
| Chipset | MediaTek Helio G81 Ultra |
| CPU | Octa-core |
| GPU | ARM Mail G52 MC2 |
| OS | MagicOS 9.0 (based on Android 15) |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 50MP + 5MP |
| Front Camera | 5MP |
| Capacity | 5300mAh |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac 2.4 GHz and 5 GHz |
| Bluetooth | BT5.1 |
| USB | USB Type-C |
| Dimensions | 163.95 mm x 75.6 mm x 8.39 mm |
| Weight | 199g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 5500/month |
The Honor X6c is a smartphone that features a 6.61 inches TFT LCD display, MediaTek Helio G81 Ultra Octa Core processor, 50MP + 5MP camera and fingerprint sensor. It has a 5300mAh battery and supports 5G, 4G, 3G and 2G networks. The phone is available in three colors: Ocean Cyan, Midnight Black, and Moonlight White.