| Brand | Honor |
| Category | Phones |
| Model | HONOR Magic V3 12/512GB |
| Status | Active |
| Screen Size | 7.92 inches (inner), 6.43 inch |
| Type | OLED |
| Resolution | 2344x2156 Pixels (inner), 2376x1060 Pixels (outer) |
| Chipset | Snapdragon 8 Gen 3 |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Adreno 750 |
| OS | MagicOS 8.0.1 (Based on Android 14) |
| RAM | 12GB |
| Storage | 512GB |
| Main Camera | 40MP Ultra Wide Camera + 50MP Wide Camera + 50MP Telephoto Lens Camera |
| Front Camera | 20MP Wide Camera |
| Capacity | 5150mAh |
| Charging | 66W HONOR SuperCharge, 50W Wireless HONOR SuperCharge |
| WiFi | 2.4GHz and 5GHz |
| Bluetooth | 5.3 |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 156.6mm x 74.0mm x 9.2mm (folded), 145.3mm x 4.35mm (unfolded) |
| Weight | 226g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 15000/month |
Built with Special Aerospace Fiber, Powerful Snapdragon 8 Gen 3 Processor, 5150mAh Powerful Battery, Dual Display with AMOLED and OLED Display