HONOR X7d smartphone with 6.77 inches display, Qualcomm Snapdragon 685 processor, and 108M + 2MP + 8 MP camera
| Brand | Honor |
| Category | Phones |
| Model | HONOR X7d (8/128GB) |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.77 inches |
| Type | TFT LCD |
| Resolution | 720*1610 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 685 |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Adreno GPU A610 |
| OS | Android 15, Magic OS 9.0 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 108M + 2MP + 8 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Capacity | Li-ion Polymer Battery |
| Charging | 35W (11V/3.2A) super charge |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 |
| USB | Type-C, USB 2.0 |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 166.89mm x 76.8mm x 8.24mm |
| Weight | 208g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 4000/month |
The HONOR X7d is a powerful smartphone that features a 6.77 inches display, Qualcomm Snapdragon 685 processor, and a 108M + 2MP + 8 MP camera. It also has a side-mounted fingerprint sensor and supports up to 6 months of 0% EMI.