HONOR X9c with 6.78 inches AMOLED display, Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 processor, and 108MP camera
| Brand | Honor |
| Category | Phones |
| Model | HONOR X9c (12/256GB) |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 2700*1224 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 |
| CPU | Octa-core processors |
| GPU | Adreno A710 |
| OS | MagicOS 8.0 (based on Android 14) |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Main Camera | 108MP + 5MP + 16MP |
| Front Camera | 16MP |
| Capacity | 6600mAh |
| Charging | 66W fast charging |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac 2.4 GHz and 5 GHz |
| Bluetooth | BT5.1 |
| USB | USB Type-C |
| Dimensions | 162.8 mm x 75.5mm x 7.98 mm |
| Weight | Approx. 189g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 6667/month |
The HONOR X9c is a powerful smartphone with a large 6.78 inches AMOLED display, Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 processor, and a 108MP camera. It also features a 16MP front camera, 12GB of RAM, and 256GB of storage. The phone supports fingerprint unlock and has a large 6600mAh battery with 66W fast charging.