HONOR X7d with 6.77 inches display, Qualcomm Snapdragon 685 processor, and 108M + 2MP + 8 MP camera
| Brand | Honor |
| Category | Phones |
| Model | HONOR X7d (8/256GB) |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.77 inches |
| Type | TFT LCD |
| Resolution | 720*1610 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 685 |
| CPU | Octa-core, 4xCortex-A73 2.8GHz + 4xCortex-A53 1.9GHz |
| GPU | Adreno GPU A610 |
| OS | Android 15, Magic OS 9.0 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Main Camera | 108M + 2MP + 8 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Capacity | Li-ion Polymer Battery |
| Charging | 35W (11V/3.2A) super charge |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 |
| USB | Type-C, USB 2.0 |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 166.89mm x 76.8mm x 8.24mm |
| Weight | Approx. 208g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 4334/month |
The HONOR X7d is a powerful smartphone with a large 6.77 inches display, fast Qualcomm Snapdragon 685 processor, and a high-quality 108M + 2MP + 8 MP camera. It also features a side-mounted fingerprint sensor, 8GB of RAM, and 256GB of storage.