| Brand | Honor |
| Category | Phones |
| Model | Honor X8d (8/256GB) |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.77" |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 1080*2392 |
| Chipset | Snapdragon 6s 4G Gen 2 |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Adreno 610 |
| OS | MagicOS 10 (Based on Android 16) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Main Camera | 200 MP + 50 MP + 50 MP + 10 MP + 12 MP |
| Front Camera | 16MP |
| Capacity | 7000mAh |
| Charging | 45W fast charging |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | BT5.0 |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 162.9 x 76.31 x 7.5 mm |
| Weight | 188g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 6334/month |
The Honor X8d is a smartphone that features a 6.77 inches AMOLED display, Snapdragon 6s 4G Gen 2 processor, 8GB of RAM, and 256GB of storage. It has a quad-camera setup with a 200MP primary sensor, and a 16MP front camera. The phone is powered by a 7000mAh battery and supports 45W fast charging.