| Brand | Honor |
| Category | Phones |
| Model | HONOR X9d 5G (12/256GB) |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.79 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 2640*1200 |
| Chipset | Snapdragon 6 Gen 4 |
| CPU | Octa-core 1× A720*2.3GHz + 3× A720*2.2GHz+ 4× A520*1.8GHz |
| GPU | Adreno A810 |
| OS | MagicOS 9.0(Android 15) |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Main Camera | 108MP + 5MP |
| Front Camera | 16MP |
| Capacity | 8300 mAh |
| Charging | 20V/3.3A super-fast charging |
| WiFi | Wi-Fi 6 (802.11 ax) |
| Bluetooth | BT5.2 |
| USB | Type-C, USB 2.0 |
| Dimensions | Height: 161.9mmWidth: 76.1mmDepth: 7.76mm |
| Weight | Approx. 193g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 3,917/month |