HONOR 400 5G with 6.55 inches AMOLED display, Snapdragon 7 Gen 3 processor, and 200MP + 12MP + 50MP camera
| Brand | Honor |
| Category | Phones |
| Model | HONOR 400 5G (12/512GB) |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.55 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 2736×1264 |
| Chipset | Snapdragon 7 Gen 3 |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Adreno 720 |
| OS | MagicOS 9.0 (Based on Android 15) |
| RAM | 12GB |
| Storage | 512GB |
| Main Camera | 200MP + 12MP + 50MP |
| Front Camera | 50MP |
| Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 20V/3.3A SuperCharge |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax, 2x2 MIMO |
| Bluetooth | BT5.4, BLE/SBC/AAC/LDAC/APTX/APTX HD |
| Dimensions | 156.5 x 74.6 x 7.3 mm |
| Weight | 184g |
| Warranty | 12 Months Warranty |
| Emi | 5000/month |
The HONOR 400 5G is a high-end smartphone with a 6.55 inches AMOLED display, powered by a Snapdragon 7 Gen 3 processor, and featuring a 200MP + 12MP + 50MP camera setup. It comes with 12GB of RAM and 512GB of storage, and supports 5G connectivity.