HONOR X6d 5G with 6.75" TFT LCD display, MediaTek Dimensity 6300 processor, and dual camera
| Brand | Honor |
| Category | Phones |
| Model | HONOR X6d 5G (4/128GB) |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.75" |
| Type | TFT LCD |
| Resolution | 720*1600 |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 (6nm) |
| CPU | Octa-Core |
| GPU | ARM G57 MC2 |
| OS | Android 16 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 50MP + 0.08MP |
| Front Camera | 5MP |
| Capacity | 5260mAh |
| Charging | 15W fast charging |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2.4GHz and 5GHz |
| Bluetooth | BT5.3 |
| USB | Type-C, USB 2.0 |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 167.00mm x 77.00mm x 7.89mm |
| Weight | 186g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 6667/month |
The HONOR X6d 5G is a powerful smartphone with a 6.75" TFT LCD display, MediaTek Dimensity 6300 processor, and a dual camera setup. It also features a side fingerprint sensor, 15W fast charging, and a large 5260mAh battery.