HONOR X5c Plus with 6.74 inches TFT LCD display, MediaTek Helio G81 processor, 50MP + 5MP camera
| Brand | Honor |
| Category | Phones |
| Model | HONOR X5c Plus (4/128GB) |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.74 inches |
| Type | TFT LCD |
| Resolution | 720*1600 |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Chipset | MediaTek Helio G81 |
| CPU | Octa-core |
| GPU | ARM Mail G52 MC2 |
| OS | MagicOS 9.0 (Android 15) |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 50MP + 5MP |
| Front Camera | 5MP |
| Capacity | 5130mAh |
| Charging | 15W fast charging |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2.4GHz and 5GHz |
| Bluetooth | BT5.1 |
| USB | USB Type-C |
| Dimensions | 167.00mm x 77.00mm x 7.89mm |
| Weight | 186g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 5000/month |
The HONOR X5c Plus features a 6.74 inches TFT LCD display, MediaTek Helio G81 processor, 50MP + 5MP camera, and a 5130mAh battery. It also has a side-mounted fingerprint sensor, face recognition, and a 12-month warranty.