OPPO Reno12 F 5G with 6.67-Inch Amoled Display and Mediatek Dimensity 6300 processor
| Brand | OPPO |
| Category | Phones |
| Model | OPPO Reno12 F 5G (12/256GB) |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.67" |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 14, ColorOS 14 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Main Camera | 50MP + 8MP + 2MP |
| Front Camera | 32MP |
| Capacity | 5000mAh |
| Charging | 45W fast charging |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.3 |
| USB | Type-C 2.0 |
| Dimensions | 163.1 x 75.8 x 7.8 mm |
| Weight | 187g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 2750/month |
The OPPO Reno12 F 5G features a 6.67-Inch Amoled Display, Mediatek Dimensity 6300 processor, 50MP +8MP + 2MP rear camera, and 32MP front camera. It has 12GB of RAM and 256GB of internal storage. The device is powered by a 5000mAh battery and supports 45W fast charging.