Oppo A6 Pro with 6.57 inches display, Mediatek Helio G100 processor, and 50 MP camera
| Brand | OPPO |
| Category | Phones |
| Model | Oppo A6 Pro (8/256GB) |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.57 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 1080x2372 Pixels |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Chipset | Mediatek Helio G100 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | ARM G57 MC2 |
| OS | Android v15 |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Main Camera | 50 MP + 2 MP + 16 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Capacity | 7000mAh |
| Charging | 80W SUPERVOOC |
| WiFi | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz, MIMO |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 158.20mm x 75.02mm x 8.00mm |
| Weight | 188g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 3166/month |
The Oppo A6 Pro is a powerful smartphone with a large 6.57 inches display, a fast Mediatek Helio G100 processor, and a high-quality 50 MP camera. It also features a long-lasting 7000mAh battery, fast charging, and a fingerprint sensor.