OPPO A6 with 6.75 inches display, Qualcomm Snapdragon 685 Mobile Platform, 50MP + 2MP + 8MP camera
| Brand | OPPO |
| Category | Phones |
| Model | OPPO A6 (8/128GB) |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.75" |
| Type | IPS |
| Resolution | 1570 x 720 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 685 Mobile Platform |
| GPU | Adreno |
| OS | ColorOS 15.0 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 50MP + 2MP + 8MP |
| Front Camera | 8MP |
| Capacity | 7000mAh |
| Charging | 45W SUPERVOOC |
| WiFi | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | 5.0 |
| USB | Type-C |
| Dimensions | 166.61 x 78.51 x 8.61 mm |
| Weight | 215g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 2250/month |
The OPPO A6 features a 6.75 inches IPS display, Qualcomm Snapdragon 685 Mobile Platform, 50MP + 2MP + 8MP camera, 8GB RAM, 128GB storage, and a 7000mAh battery.