OPPO Reno14 5G with 6.57 inches AMOLED display, MediaTek Dimensity 8350 processor, and 50MP + 8MP + 50MP + 50MP camera
| Brand | OPPO |
| Category | Phones |
| Model | OPPO Reno14 5G (12/256GB) |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.57 inches |
| Type | AMOLED (Flexible screen) |
| Resolution | 1256 x 2760 Pixels |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8350 |
| CPU | 8 cores |
| GPU | ARM G615 MC6@1400MHz |
| OS | ColorOS 15.0 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Main Camera | 50MP + 8MP + 50MP + 50MP |
| Front Camera | 50MP |
| Capacity | 6000mAh |
| Charging | 80W SUPERVOOC |
| WiFi | Wi-Fi 2.4G, Wi-Fi 5G, Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | 5.4 |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 157.90mm x 74.73mm x 7.42mm |
| Weight | 187g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 5000/month |
The OPPO Reno14 5G is a high-end smartphone with a 6.57 inches AMOLED display, MediaTek Dimensity 8350 processor, and a quad-camera setup. It comes with 12GB of RAM and 256GB of internal storage. The phone supports 5G connectivity and has a 6000mAh battery with 80W fast charging.