OPPO Reno12 5G with 6.67-Inch Amoled Display and Mediatek Dimensity 7300 Energy processor
| Brand | OPPO |
| Category | Phones |
| Model | OPPO Reno12 5G (12/512GB) |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.7" |
| Type | 3D Flexible AMOLED |
| Resolution | 2412 x 1080 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300-Energy |
| CPU | 8 cores |
| GPU | Arm Mali-G615 |
| OS | ColorOS 14.1 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 512GB |
| Main Camera | 50MP + 8MP + 2MP |
| Front Camera | 32MP |
| Capacity | 5000mAh |
| Charging | 80W fast charging |
| Network | 5G |
| WiFi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | 5.4 |
| USB | USB Type-C |
| Dimensions | 161.4 x 74.1 x 7.57 mm |
| Weight | 177g |
| Warranty | 24 Months |
| Emi | 4166/month |
The OPPO Reno12 5G features a 6.67-Inch Amoled Display, Mediatek Dimensity 7300 Energy processor, 50MP + 8MP + 2MP rear camera, and 32MP front camera. It has 12GB of RAM and 512GB of internal storage. The device is powered by a 5000mAh battery with 80W fast charging support.