OPPO A6k with 6.75 inches display, Qualcomm Snapdragon 685 Mobile Platform, 50MP + 5MP camera
| Brand | OPPO |
| Category | Phones |
| Model | OPPO A6k (4/128GB) |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.75 inches |
| Type | LCD |
| Resolution | HD+ 1570 × 720 Pixels |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 685 Mobile Platform |
| CPU | 8 cores |
| GPU | Adreno 610 |
| OS | ColorOS 15.0 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 50MP + 5MP |
| Front Camera | 5MP |
| Capacity | 6500mAh |
| WiFi | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | 5.0 |
| USB | USB Type-C |
| Dimensions | 166.61mm x 78.51mm x 8.61mm |
| Weight | 210g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 3334 |
The OPPO A6k features a 6.75 inches display, Qualcomm Snapdragon 685 Mobile Platform, 50MP + 5MP camera, and a 6500mAh battery. It also has a side fingerprint sensor, facial recognition, and a 120Hz refresh rate.