Oppo A6x with 6.75 inches display, Qualcomm Snapdragon 685 processor, and 13 MP + 5 MP camera
| Brand | OPPO |
| Category | Phones |
| Model | Oppo A6x (4/64GB) |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.75 inches |
| Type | LCD HD+ |
| Resolution | 1570 × 720 Pixels |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 685 |
| CPU | 8 cores |
| GPU | Adreno 610 |
| OS | ColorOS 15.0 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Main Camera | 13 MP + 5 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Capacity | 6500mAh |
| WiFi | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | 5.0 |
| USB | Type-C |
| Dimensions | 166.61mm x 78.51mm x 8.61mm |
| Weight | 210g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 2834/month |
The Oppo A6x is a smartphone with a 6.75 inches LCD HD+ display, Qualcomm Snapdragon 685 Mobile Platform, 4GB RAM, and 64GB ROM. It has a 13 MP + 5 MP rear camera and a 5 MP front camera. The phone also features a side fingerprint sensor, facial recognition, and a 6500mAh battery.