| Brand | Xiaomi |
| Category | Phones |
| Model | Redmi 15C Official |
| SKU | R15C |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.9 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| OS | Android 15 |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Main Camera | 50 MP + QVGA |
| Front Camera | 8 MP |
| Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 33W fast charging |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4 |
| USB | USB Type-C |
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8 mm |
| Weight | 205g |
| Warranty | 1 year official warranty |
| Emi | 1417 |
The Xiaomi Redmi 15C is a feature-packed budget smartphone in Bangladesh, offering a massive 6.9-inch 120Hz display, a powerful Helio G81 Ultra processor, a versatile 50MP camera, and a huge 6000mAh battery. Built with IP64 dust and water resistance, it’s a reliable device for students, professionals, and everyday users who need performance and durability at an affordable price.