| Brand | Realme |
| Category | Phones |
| Model | realme Note 70 (4/128GB) |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.7" |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | 720*1600 HD+ |
| Refresh Rate | Up to 90Hz |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core |
| GPU | ARM Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 15 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 13MP |
| Front Camera | 5MP |
| Capacity | 6300mAh |
| Charging | 15W Fast Charging |
| WiFi | 2.4/5GHz Wi-Fi |
| Bluetooth | 5.2 |
| USB | USB Type-C |
| Dimensions | 167.20mm x 76.60mm x 7.94mm |
| Weight | 201g |
| Warranty | 12 Months |
The realme Note 70 is a powerful smartphone with a 6.7" HD+ IPS 90Hz Eye Comfort Display, Unisoc T7250 processor, and a long-lasting 6300mAh battery. It also features a 13MP rear camera, 5MP front camera, and IP64 dust and water resistance.