| Brand | Realme |
| Category | Phones |
| Model | realme C85 Pro (8/256GB) |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.8" |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 2344 × 1080 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Chipset | Snapdragon 685 Mobile Platform |
| OS | realme UI |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Main Camera | 50MP AI Camera |
| Front Camera | 8MP |
| Capacity | 7000mAh |
| Charging | 45W fast charging |
| WiFi | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Dimensions | 164.4 x 77.99 x 8.09 mm |
| Weight | 205g |
| Warranty | 12 Months Official Warranty |
| Emi | 4334/month |
The realme C85 Pro features a 6.8" AMOLED display with a 120Hz refresh rate, powered by a Snapdragon 685 Mobile Platform. It has a 50MP AI camera on the rear and an 8MP camera on the front. The device comes with 8GB of RAM and 256GB of storage, and supports 45W fast charging.