realme 15 Pro 5G with 6.8 inches display, Qualcomm Snapdragon R7 Gen 4 processor, and 50 MP + 50 MP + 50 MP camera
| Brand | Realme |
| Category | Phones |
| Model | realme 15 Pro 5G (12/256GB) |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.8 inches |
| Type | 144Hz HyperGlow 4D Curve+ Display |
| Resolution | 1280*2800 |
| Refresh Rate | Up to 144Hz |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon R7 Gen 4 |
| CPU | 4nm Process, Octa-core, Up to 2.8GHz |
| GPU | AdrenoTM GPU@1150MHz |
| OS | Based on Android 15 (Realme UI 6.0) |
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Main Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Capacity | 7000mAh |
| WiFi | Support 2.4/5GHz Wi-Fi, Wi-Fi 5 / Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | 5.4 |
| USB | Type-C Port |
| Dimensions | 162.26×76.15×7.79 mm, 162.26×76.15×7.84 mm |
| Weight | 187g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 5000/month |
The realme 15 Pro 5G is a high-end smartphone with a 6.8 inches 144Hz HyperGlow 4D Curve+ display, powered by a Qualcomm Snapdragon R7 Gen 4 processor, and featuring a 50 MP + 50 MP + 50 MP camera setup. It comes with 12 GB of RAM and 256 GB of storage, and supports 5G connectivity.