| Brand | Realme |
| Category | Phones |
| Model | realme C71 (6/128GB) |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.67" |
| Type | HD+ LCD |
| Resolution | 720 x 1612 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Chipset | UNISOC T7250 |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 50MP + 5MP |
| Front Camera | 5MP |
| Capacity | 6300mAh |
| Charging | 45W fast charging |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Dimensions | 165.7 x 76.2 x 7.79 mm |
| Weight | 196g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 3000/month |
The realme C71 is a smartphone with a 6.67 inches HD+ LCD display, UNISOC T7250 processor, 50MP + 5MP camera, and 6300mAh battery.